Защо е необходимо самонаместването да започне с цялостно разтягане на гръбначия стълб и тялото?
Изкривяването на гръбначния стълб е следствие от изкълчване на ставите на гръбначния стълб. Обикновено изкълчването е в една или няколко ставни двойки, но това води до промяна на положението на целия грръбначен стълб, както и промяна на положението на костите свързани ставно с гръбначния сгълб. Всички връзки, изпълнявайки ролята си, стягат и държат целия гръбначен стълб и туловището здраво в това положение. Затова не можете да намествате само и направо изкълчените прешлени, дори не е необходимо да знаете кои точно са те, а трябва да започнете с разтягане на цялото тяло и най-вече на гръбначния стълб.
Гръбвчначният стълб се състои не само от прешлени, а от кръстец и опашка. Затова трябва да разтягате връзките на целия гръбначен стълб, от първи шиен прешлен до върха на опашката. Трябва да разтягате също така връзките между гръбначния стълб и хълбоците, между гръбначния стълб и гръдния кош, между гръбначния стълб и раменния пояс, между гръбначния стълб и главата. Това разтягане ще освободи гръбначния стълб и ще му даде възможност да започне да се променя. БЕЗ ДА РАЗТЕГНЕТЕ ВРЪЗКИТЕ, КОИТО ОБХВАЩАТ ГРЪБНАЧНИЯ СТЪЛБ ПРЯКО ИЛИ КОСВЕНО, НЕ МОЖЕТЕ ДА ПОМРЪДНЕТЕ НИЩО В НЕГО.
В какво се състои разтягането на гръбначния стърб и тялото?
Изкривяването на гръбначния стълб води до нарушаване на симетрията на тялото, а от там и симетрията в натоварване на мускулатурата на тялото. Затова движенията на тялото в една посока са по-лесни и по-удобни, отколкото същите движения на тялото в противоположната посока. Цялостното разтягане се състои в това да откриете кои части на тялото ви са схванати и в каква посока. Трябва да разтягате тялото във всички възможни посоки, за да откриете тези, в които това ви е трудно. За всяко тяло тези посоки са различни според това, кои прешлени са изкълчени, в каква посока и в каква степен.
Как на практика се прилага разтягането на гръбначния стълб и тялото?
САМОНАМЕСТВАНЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРИЛАГА ПО СТАНДАРТНА СХЕМА. При всеки човек изкълчването е различно и не е възможно аз да измисля "упражнения", които да са общовалидни и да обхващат всички възможни конфигурации на изкълчване, а и това не е необходимо. Много по-лесно и по-просто е да се опитате да почувствате тялото си и да откриете движенията, които ви са трудни и болезнени. Това се случва по естествен начин, от само себе си, тогава когато мозъкът се успокои и престане да търси готови схеми, които да използва, а започне да изследва усещанията на тялото си. В повечето случаи мозъкът не знае какво да прави с тези усещания защото никой не ни е учил да изследваме и да развиваме усещанията си. Те остават на първично, подсъзнателно ниво, но когато човек им се довери, никога не греши.
Когато започнах да разтягам тялото си съвсем интуитивно без да знам какво точно правя, недоумявах как може да е толкова скована и обездвижена едната ми страна. Години наред бях правила упражнения по различни системи и знаех, че движенията на едната страна ми бяха по-трудни, но никога не го бях усещала така осезаемо и така болезнено.
Затова ще ви покажа как да започнете да се разтягате, а вие ще продължите сами, съобразявайки се със спецификата на вашето тяло. Всеки трябва да се научи да усеща тялото си и да разпознава сигналите, които то му дава. Това няма как да стане веднага, но постепенно ще придобиете това умение. ДРЪЖТЕ СЪЗНАНИЕТО СИ В ПАСИВНО СЪСТОЯНИЕ И ОСТАВЕТЕ ТЯЛОТО ВИ ДА БЪДЕ ВОДЕШО. Не забравяйте, че то има вроден инстинкт да се намества, доверете му се.
Ще повторя още веднъж, че трябва да разтягате, както връзките на гръбначния стълб, така и връзките между гръбначния стълб и хълбоците, гръбначния стълб и гръдния кош, гръбначния стълб и раменния пояс, тръбначния стълб и главата.
Следва:
Упражнения за разтягане на гръбначния стълб и тялото- 2/2
Много добре обяснено
ОтговорИзтриване