От предишната публикация- Механизъм на наместване на гръбначния стълб, разбрахте, че наместването на гръбначния стълб представлява поредица от многократно редуващи се една след друга фаза на разтягане и фаза на изпукване. Това, което трябва да правите в този етап, е да разтягате болезнените връзки на гръбначния стълб и, когато са достатъчно разтегнати, да се опитвате да ги изпуквате. Трябва да развиете усет към разтягането и изпукването и да се научите да управлявате умело тези процеси.
Разтягането не се състои в това да успеете да направите мост или шпагат, а да намерите положението на тялото, в което да разтегнете болезнените връзки на гръбначния стълб в дълбочина. Това не е поза, която ви е невъзможно да направите, а малко по-необичайни положения, които тялото ви е отвикнало да заема, защото връзките, които задвижват съответните стави в тази посока, са болезнени. Представете си връзките като стари еластични въжета, които не са разтягани с години. Задачата ви е да ги загреете и малко по малко да започнете да ги разтягате, за да ги направите отново еластични. Не се страхувайте да разтегнете тези връзки, въпреки болката. Тяхнато роля не е да стоят обездвижени цял живот, а да функционират и да правят движенията ви приятни, леки, гъвкави и грациозни.
За да откриете кои са болезнените връзки, започнете разтягането с хубаво протягане на цялото тяло. Протегнете двата крака, двете ръце и целия торс. След това протегнете и издължете цялата дясна страна на тялото и десния крак, после лявата страна и левия крак. Разклатете здраво хълбоците- единия нагоре другия надолу и обратно. Със свити в коленете крака придърпайте таза напред, опъвайки връзките на лумбалните прешлени, кръстеца и опашката. Наклонете коленете на едната страна, издължавайки талията. Изтеглете горния хълбок надолу. Направете същите движения на другата страна, за да разберете коя страна има нужда от разтягане... Използвайте наученото за разтягането от първия етап, за да откриете болезнените връзки. Правете движенията така, както ги усещате. Търсете болката от разтягането. Търсете "приятната" болка.
Същинското разтягане трябва да започне именно от връзките, в областта на които усещате дърпане и болка. Трябва да намерите такова положение на тялото, при което ще разтегнете още повече тези връзки. Заемете положението, в което чувствате силата на разтягането, и останете така колкото можете да издържите. Ако болката изчезне нагодете леко положението на тялото, протягайки се под различен ъгъл, за да я усетите отново. След това отпуснете, раздвижете леко тялото наляво, надясно, таза напред, назад, хълбоците нагоре, надолу, търсейки отново болезнени връзки. Ако усещате болка на същото място, се върнете отново там. Ако усещате болка в други връзки, преминете към тяхното разтягане. По този начин следвате болката, която ви отвежда до връзките, които имат нужда от разтягане в момента.
Добре би било да разтърквате с ръка болезненото място в момента на разтягане, ако позицията на тялото ви го позволява, за да подпомогнете процеса на загряване и огъвкавяване. Така придобивате и по-ясна представа за локацията на болката и на връзките, които разгягате в момента.
Разтягането не е еднократен акт. Необходимо е продължително въздействие върху връзките, за да бъдат разтегнати. Най-ползотворно е сутрешното разтягане, защото костите са отпочинали, мускулите са отпуснати и затоплени, което ги прави податлеви на разтягане. (Виж Условия за самонаместване на гръбначния стълб.) Затова основното ви разтягане трябва да е сутрин в леглото като се събудите от сън. През деня и вечерта правете разтягане още няколко пъти, когато имате възможност. Всяко едно разтягане може да продължи с дни, седмици, месеци, дори години, ако има сраствания в разтяганата област. Всеки ден, системно, по няколко пъти на ден, толкова колкото можете да издържите на болката или докато вече нищо не усещате. Прекъсвате малко, докато мястото изстине, раздвижвате тялото наляво, надясно и пак продължавате. Когато връзките са достатъчно разтегнати ще започнат да изпукват.
При усвояване на самонаместването е важно да придобиете опит в това как да се разтягате и как да се изпуквате, да развиете усещанията си за това. Трябва да търсите положенията, при които връзките на гръбначния стълб се разтягат повече и на по-дълбоко ниво и да намирате положенията, при които да изпукате това, което сте успели да разтегнете. Ще започнете да разпознавате усещанията си и ще придобиете увереност в това, което правите.
В началото оставете изпукването да се случва от само себе си в процеса на поредното разтягане. Когато придобиете малко повече опит, ще усещате как да се изпуквате. Това става с леки движения като усукване, изтегляне, свиване, изтръсване на областта, която усещате, че е готова за изпукване. Изпукване ще настъпи само, ако прилежащите връзки са достатъчно разтегнати, за да позволят да се осъществи наместване. Можете да изпукате само толкова, колкото сте успели да разтегнете. Няма значение как точно ще осъществите изпукването, важно е да има изпукване. Колкото по-добре са разтегнати връзките, толкова по-силно е изпукването. Не се опитвайте само да изпуквате без да сте приложили съществено разтягане, напредъкът ще е минимален. Понякога мястото, което разтягате, е трудно достъпно за разтягане или силно калцирано, тогава стъпката на разтягане и изпукване е много малка- малки разтягания и леки изпуквания.
В началото на всяко ново разтягане болката е не особено приятна като разтягане на нещо отдавна изстинало и сковано. След неколкократни разтягания, болката става пулсираща, което означава, че разтягането е подействало и кръвта се е раздвижила в тези връзки. След това разтягането, макар и болезнено, става приятно и очаквано за тялото, като болката постепенно се увеличава. Когато връзките са достатъчно разтегнати, изпукват и настъпва облекчение на болката. Ако пропуснете изпукването, се получава болка като от натъртени кости и те чакат да бъдат изпукани.
Трябва да се научите да усещате тялото си. Главната ви задача не е да мислите, какво да правите, а да усещате. Съзнанието е глупаво, амбициозно, егоистично и самодоволно. То винаги се опитва да вземе превес, но в него има натрупани много погрешни представи. Работата на съзнанието е да наблюдава и да разбира процеса на самонаместване, а не да го ръководи. В ТЯЛОТО ВИ Е СЪБРАНА ЦЯЛАТА МЪДРОСТ НА ПРИРОДАТА. Опитайте се да почувствате тялото си, да го разберете, защо ви боли, как ви боли, запаметявайте начина, по който ви боли.
Запомнете:
Чудесна статия, благодаря!
ОтговорИзтриванеотлично!
ОтговорИзтриванеС какви упражнения би могло да стане наместването и изпукването?
ОтговорИзтриванеМного вярно
ОтговорИзтриване