"Ако премахнеш всички представи, остава само първичното зрение и ще приемаш всичко в непосредствената му яснота!"

Гръбначен стълб - устройство и форма

Гръбначен стълб

  Има някои важни моменти в устройството на гръбначния стълб, които се подценяват, пренебрегват или не се забелязват, а са от съществено значение за начина му на функциониране. Гръбначният стълб е една сложна динамична система, която е съставена от отделни елементи, взаимно свързани помежду си и функциониращи като едно цяло, и следва да се разглежда и изучава точно по този начин. Сравняването на гръбначния стълб с тръба или пръчка, която може да се изкриви или разглеждането на всеки елемент отделно от другите, е неправилно. Опростяването на модела с цел по-лесното му обяснение води до грешки и неточности.


 ПРЕШЛЕНИ, КРЪСТЕЦ И ОПАШКА

  Гръбначният стълб е в основата на човешкото тяло. Той е като скеле, за което се захваща цялата костна система. От неговото разположение зависи как ще се оформи и развие тялото. Освен това гръбначният стълб е в непрекъсната динамика и променящо се положение. Елементите му се движат един спрямо друг, изпълнявайки заедно в ансамбъл всяко едно движение, на което той е способен. Затова гръбначният стълб трябва да е едновременно здрав- за да бъде стабилна основа за тялото, и гъвкав- за да изпълнява всички необходими движения, за които е предназначен. Елементите, от които е съставен са 24 на брой прешлени, кръстец и опашка, като всички те са подвижно свързани помежду си.

Гръден прешлен

  Прешленът има сложна форма, която отговаря на много изисквания. Съставен е от тяло на прешлена, дъга и израстъци. Тялото е най-масивната част на прешлена. Заедно с телата на другите прешлени и кръстеца осигурява стабилната основа за торса. Дъгата, свързвайки се с тялото на прешлена, образува отвор, през който минава гръбначния мозък. От дъгата на прешлена излизат израстъци, които я удебеляват и придават здравина. Израстъците са 7 на брой -1 заден, 4 ставни и 2 напречни. Върху четирите ставни израстъка са разположени ставни повърхности за свързване със съседните прешлени- две за захващане с по-нискостоящия прешлен и две за захващане с по-високостоящия. Чрез тези стави се осъществява движението на гръбначния стълб. Между ставните израстъци на всеки два прешлена се получават малки странични отвори, от които излизат нервите към съответните органи. От двете страни на гръдните прешлени има разположени ставни повърхности за захващане на ребрата. Задният израстък задава задната линия на гръбначния стълб.

Прешлени- шиен, гръден, поясен

  Големината и формата на всеки прешлен варира според местоположението, което заема в гръбначния стълб, според тежестта, която поема и според движенията, които трябва да извършва.

  Кръстецът е най-голямата кост в гръбначния стълб и поема най-голяма тежест. Има клиновидна форма и е образуван от 5 сраснати прешлена за по-голяма здравина. Отворите за гръбначния мозък са запазени, образувайки канал, а между сраснатите прешлени са оформени предни и задни отвори, от които излизат нервите. В задната част израстъците са сраснати във вид на надлъжни гребени. В горната си част кръстецът се свързва ставно с последния поясен прешлен. От двете страни на кръстеца са разположени ставни (Сакроилиачни) съчления с формата на ушна мида за свързване с хълбоците. В долната си част кръстецът е подвижно свързан с опашката чрез хрущялна плочка. Опашката има форма на обърната пирамида и е изградена от няколко сраснати прешленчета, които имат само тяло.

Кръстец и опашка

СТАВИ НА ГРЪБНАЧНИЯ СТЪЛБ

  Прешлените на гръбначния стълб са подвижно свързани помежду си чрез стави, които работят по двойки. Значението на тези стави е силно подценено, а те изпълняват главна роля в функционирането на гръбначния стълб. На тях се обръща внимание едва, когато бъдат обхванати от артрозни промени. Чрез тези стави елементите на гръбначния стълб образуват нещо като верига, като всеки елемент от веригата е пряко свързан със съседните два и косвено с всички останали. Всяка става има определен диапазон и посока на движение, така че сумарно дават общия диапазон и посоки на движение, на които гръбначния стълб е способен.

Стави на гръбначния стълб

МЕЖДУПРЕШЛЕННИ ДИСКОВЕ

  Прешлените са така свързани помежду си чрез ставите, че между телата на всеки два прешлена остава пространство, което се запълва от междупрешленните дискове. Височината на това пространство се задава от дължината на ставните израстъци и ставното захващане, а не от дебелината на диска. Чрез дисковете телата на прешлените се свързват в стълб, който осигурява опората на тялото, а в същото време се запазва подвижността на прешлените един спрямо друг и се осигурява гъвкавостта на гръбначния стълб.

Междупрешленен диск

  Дискът представлява пулпозно ядро, което отстрани е оградено от фиброзен пръстен за ограничаване на ядрото, а отгоре и отдолу е оградено от хрущялни пластини за захващане на диска към телата на съответните прешлени. Дискът е съставен от по-мек материал и осъществява нещо като мека връзка между телата на прешлените. Можем да оприличим диска на гумен пръстен със силиконово топче в средата, който се нагажда към движението на телата на прешлените, като ги държи в център и ги предпазва от триене. Освен това облекчава работата на ставите, като поддържа  по-масивната част на прешлена-неговото тяло. Ако дискът го няма, тялото на прешлена ще увисне на ставите, които са странично разположени. Това ще ги натовари и ще ги измести от основното им положение. Дискът има поддържаща, стабилизираща и омекотяваща роля, но няма функцията на става. Движението на прешлените  се  задава от ставите на прешлените, а не от дисковете. Следователно ставите са тези, които определят положението на елементите на гръбначния стълб един спрямо друг.


ИДЕАЛНА ФОРМА НА ГРЪБНАЧНИЯ СТЪЛБ

  В статично основно положение елементите на гръбначния стълб са така пространствено ориентирани и така свързани помежду си, че при поглед отзад задните израстъци на прешлените, кръстеца и опашката образуват права линия, а при поглед отстрани елементите на гръбначния стълб образуват S-образна форма с няколко извивки- две напред (лордоза) и две назад (кифоза). Тези извивки задават обемите на тялото, в които се разполагат вътрешните органи. Извивките трябва да са с такава големина, че да оформят едно симетрично тяло със съразмерни обеми- нито много големи, нито много малки. Това е идеалната форма на гръбначния стълб и всяко отклонение на елементите му от това основно положение ще развали тази идеална форма. Колкото по-близо е гръбначният стълб на човек до това идеално състояние толкова по-красиво, хармонично и симетрично ще се оформи и развие тялото му и толкова по-здраво, силно и способно да оцелява ще бъде то.

  Не е необходимо да определяме точните параметри на елементите на гръбначния стълб. По-важно е да разберем, че природата ги е замислила по един съвършен начин точно такива, каквито е необходимо да бъдат. Нищо в тази съвършена система не е излишно, недостатъчно или самоцелно. Не можем да променим каквото и да било в нея без това да се отрази на всичко останало. Всяко отклонение от първоначалния замисъл на природата ще влоши работата на тази система и ще доведе до нейното преждевременно изхабяване.

______________________________
В публикацията са използвани илюстрации от "Атлас по анатомия на човека"- Неттер и "Атлас по анатомия на човека"- Синелников.

Следва: Костна система- кости и стави

8 коментара:

  1. Чудесна образователна статия! Наистина, ако имаме здравен проблем трябва и ние да се потрудим и да научим колкото се може повече, макар да не сме лекари. Ограмотяването винаги е полезно, понякога жизнено необходимо. Благодаря за чудесните статии. С нетърпение очаквам новите! Поздрави.

    ОтговорИзтриване
  2. Здравей!Искам да ти благодаря за твоята практика.От 2 месеца аз и моята дъщеря правим ръстягане на гръбначния стълб.Чувстваме се много добре,но искаме още съвети от теб.Благодарим ти за всичко и ако може да ни дадеш още съвети .Бъди жива и здрава.

    ОтговорИзтриване
  3. И аз благодаря за положените от вас усилия и за положителната обратна връзка, която ми давате, макар и незнайно от кого.:)
    Незнам какви точно са вашите проблеми и какво ви е накарало да пробвате разтягането, но ако сте родител с дете, което има проблем, то това е най-добрият начин да му помогнете, като започнете вие да се разтягате и учите и него да го прави.
    Разтягането оказва ползотворно въздействие върху тялото и води до облекчаване на болките при наличие на такива, но не забравяйте, че ако се прави така, както съм го описала, то трябва в един момент да доведе до изпукване. Истинското облекчение за тялото и постигане на траен резултат настъпва едва след изпукването.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен25/5/23 13:19

    Може ли това да се прави от дете със сколиоза втора степен/градуси на изкривяване 42/40/
    ?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Тези градуси, които споменавате са доста и са повече от втора степен. Но да,
      разбира се, че можe, даже е желателно. Колкото по-рано започне, толкова по-добре. Ще се избегне задълбочаването на изкривяването и отражението му върху формирането на целия скелет. Ще се избегнат и калциранията, които се получават при възрастните и които са много по-трудно податлеви на промени. При децата връзките са много по-гъвкави и еластични и всичко би могло да се случи много по-лесно. Най-малкото може да пробвате без никакъв риск.

      Изтриване
  5. Анонимен14/6/23 15:35

    Препоръчвате ли разтягане на инверсионна лежанка след счупване на гръден прешлен и последвала вертебропластика? Минали са 5 месеца от операцията?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Не препоръчвам никакви лежанки и каквито и да било други уреди. Това, което препоръчвам, съм го описала подробно за хора с моя проблем. Вашият проблем не е ясно какъв е. Консултирайте се с лекар и си направете изследвания за зарастване на счупването.

      Изтриване


Ако смятате, че тази информация е важна, дайте възможност и на други хора да достигнат до нея, като я споделите.